Czym jest?
Stan przedcukrzycowy dotyczy osób, u których poziom cukru (glukozy) we krwi przekracza normę (w badaniu na czczo jest to wynik powyżej 99 mg/dl), ale nie jest jeszcze tak wysoki, aby rozpoznać cukrzycę typu 2. To stan pośredni pomiędzy prawidłową tolerancją glukozy a cukrzycą. Jest określany jako nieprawidłowa glikemia na czczo i/lub nieprawidłowa tolerancja glukozy. Do postawienia tego rozpoznania konieczne jest wykonanie oznaczenia FPG (glikemia na czczo; polega na pobraniu krwi po min. 8 h przerwie od spożywania posiłków) lub OGTT (doustny test obciążenia glukozą zwany krzywą cukrową, który polega na pobraniu krwi na czczo, po wypiciu roztworu glukozy i ponownym badaniu krwi).
Objawy stanu przedcukrzycowego
Stan przedcukrzycowy nie daje zwykle zauważalnych objawów. Najczęściej pacjent dowiaduje się o nim przy wykonywaniu rutynowych badań laboratoryjnych. Warto zwrócić jednak uwagę na takie zmiany w organizmie jak: senność, zmęczenie, nagłe problemy ze wzrokiem, częste oddawanie moczu, zwiększenie apetytu oraz nadmierne uczucie pragnienia.
Czynniki ryzyka
Osoby powyżej 45. r.ż. badania laboratoryjne w kierunku cukrzycy powinny wykonywać co 3 lata. Raz w roku powinny wykonywać je osoby, u których występują dodatkowe czynniki ryzyka, takie jak: