O cukrzycy
Cukrzyca jest dziś jedną z najczęściej występujących chorób cywilizacyjnych na świecie. To choroba metaboliczna, objawiającą się nieprawidłowym poziomem glukozy we krwi. Jest bardzo podstępna i przez wiele lat może nie dawać żadnych objawów, co opóźnia leczenie. Zazwyczaj jest diagnozowana przy wykonywaniu innych badań. Z tego powodu nazywa się ją cichym zabójcą. Na świecie choruje na cukrzycę ponad 420 mln ludzi, a w Polsce to ponad 2,7 mln osób. Niestety 26 proc. Polaków nawet o tym nie wie. Szacuje się, że kolejne 2 mln Polaków ma stan przedcukrzycowy, czyli jest o krok od zachorowania. Wyróżnia się dwie postacie choroby: cukrzycę typu 1, którą nazywa się młodzieńczą i cukrzycę typu 2, która dotyczy większości chorych.
Cukrzyca typu 2
Najczęściej występuje cukrzyca typu 2. Przyczynami jej są m.in.: nadwaga (głównie otyłość brzuszna), choroby serca, miażdżyca i nadciśnienie tętnicze. Cukrzyca jest chorobą postępującą, a jej rozwój przebiega stopniowo. Kiedyś dotyczyła przeważnie osób starszych i nazywana była cukrzycą starczą. Jednak ze względu na epidemię otyłości wiek zachorowania na cukrzycę typu 2 znacznie się obniżył. Obecnie występuje coraz częściej u dzieci i nastolatków. Niestety konsekwencje nieleczonej cukrzycy typu 2 mogą prowadzić do uszkodzenia oraz zaburzeń i niewydolności różnych narządów m.in. nerek, serca, oczu czy mózgu. Przy niewyrównanym poziomie cukru we krwi pacjenci zagrożeni są też tzw. stopą cukrzycową. Jednak najczęściej występującym powikłaniem, które może pojawić się w każdym typie cukrzycy jest choroba wieńcowa. To jedna z głównych przyczyn zgonów wśród pacjentów diabetologicznych w Polsce.
Lepiej zapobiegać niż leczyć
Ważną rolę, przed włączeniem leków, odgrywa zmiana stylu życia. Prawidłowa dieta, aktywność fizyczna i utrata nadmiernych kilogramów umożliwiają obniżenie poziomu cukru we krwi bez stosowania leków lub przynajmniej oddalają rozpoczęcie farmakoterapii. Nie ma potrzeby stosowania insulinoterapii od samego początku choroby. Jeśli zmiana trybu życia i odpowiednia dieta nie pozwalają na normalizację poziomu glukozy, wówczas trzeba zacząć brać leki. Taka terapia jest skuteczna przez kilka lub kilkanaście lat. Dopiero po tym okresie konieczne jest leczenie insuliną. Cukrzyca typu 2 jest chorobą, której do pewnego stopnia można zapobiegać. Chodzi o m.in.: regularną aktywność fizyczną, utrzymywanie prawidłowej masy ciała, dietę bogatą w świeże warzywa, produkty pełnoziarniste, chude mięso oraz ryby, a eliminującą produkty wysoko przetworzone. Pomaga to ograniczyć epidemię cukrzycy. Dlatego tak ważna jest profilaktyka i badania kontrolne, które pomogą wykryć chorobę i wdrożyć odpowiednie leczenie.