Chcesz sprawdzić, czy jesteś zagrożony cukrzycą typu 2, postępuj według instrukcji
Jeśli pracujesz, masz powyżej 18 lat i jesteś mieszkańcem województwa pomorskiego, możesz wziąć udział w programie.
- Wystarczy, że znajdziesz (patrz mapka) realizatora programu, zgodnego z Twoim miejscem zamieszkania. Na jego stronie lub w wyznaczonej przez niego placówce wypełnij ankietę Findrisk. Jeśli jej wynik będzie kwalifikował Cię do dalszych badań lub gdy masz powyżej 45 lat, dowiesz się, jakie kolejne kroki musisz wykonać.
- Zostaniesz skierowany do poradni, w której wykonają Ci badanie z krwi. Sam wybierzesz czy ma to być OGTT (doustny test obciążenia glukozą zwany krzywą cukrowa, który polega na pobraniu krwi na czczo, po wypiciu roztworu glukozy i ponownym badaniu krwi), czy też FPG (glikemia na czczo polega na pobraniu krwi po min. 8 h przerwie od spożywania posiłków). Na podstawie wyniku jednego z opisanych wyżej badań lekarz określi dalsze postępowanie.
- Część pacjentów uczestniczących w programie skorzysta z porad specjalistów. Dietetyk podpowie, jak prawidłowo komponować dietę, aby unikać w nich cukrów. Natomiast fizjoterapeuta określi, jaki rodzaj aktywności fizycznej jest odpowiedni do stanu zdrowia pacjenta.